Jaka jest przyszłość technologii blockchain?

Dzięki wielu potencjalnym korzyściom, blockchain prawdopodobnie pozostanie istotną i ważną technologią przez wiele lat. Blockchain już udowodnił, że jest bezpieczną i niezawodną technologią w kontekście kryptowaluty, a wiele firm bada sposoby, w jakie można by go zastosować w ramach ich działalności. Ponieważ technologia ta jest nadal badana i udoskonalana, jest prawdopodobne, że blockchain będzie wdrażany w wielu branżach i wykorzystywany do różnych zastosowań. W miarę jak technologia blockchain będzie stawała się coraz bardziej popularna, prawdopodobnie będzie ewoluować w coś nowego, a wyzwania, przed którymi stoją firmy przy wdrażaniu technologii blockchain dzisiaj, mogą się zmienić w przyszłości.

Jakie są wyzwania związane z wdrażaniem technologii blockchain?

Chociaż blockchain jest ekscytującą i potencjalnie transformacyjną technologią, należy pamiętać, że jest ona wciąż w dużej mierze w fazie eksperymentalnej swojej ewolucji. Istnieje wiele wyzwań związanych z wdrażaniem technologii blockchain, z których firmy muszą zdawać sobie sprawę przed podjęciem decyzji o wdrożeniu blockchain: Brak doświadczonych deweloperów blockchain. Ograniczona skalowalność. Brak interoperacyjności z innymi sieciami blockchain. Brak centralnego organu zarządzającego, który mógłby pomóc w wyzwaniach i problemach napotykanych przez przedsiębiorstwa. Fakt, że wiele wyzwań napotykanych przez przedsiębiorstwa, które chcą wdrożyć blockchain, nie jest wyzwaniami specyficznymi dla blockchain. Wyzwania stojące przed przedsiębiorstwami wdrażającymi blockchain będą zależały od ich konkretnej branży i konkretnych przypadków użycia, dla których wdrażają blockchain

Jak blockchain jest dziś wykorzystywany przez przedsiębiorstwa?

Nie ma jednego uniwersalnego zastosowania blockchain, a liczba przypadków użycia blockchain rośnie każdego dnia.

  • Zarządzanie łańcuchem dostaw - W branży zarządzania łańcuchem dostaw blockchain jest wykorzystywany do uczynienia operacji łańcucha dostaw bardziej przejrzystymi i wydajnymi poprzez tworzenie cyfrowych zapisów kluczowych informacji. Informacje te mogą być wykorzystywane przez wszystkie zainteresowane strony w łańcuchu dostaw w celu śledzenia przepływu towarów i usług, zapewnienia, że zobowiązania umowne są spełnione i zmniejszenia kosztów poprzez usunięcie pośredników z procesu.

  • Zarządzanie tożsamością - Jednym z najbardziej ekscytujących zastosowań blockchain jest możliwość tworzenia weryfikowalnych tożsamości cyfrowych. Może to mieć poważne implikacje dla zarządzania tożsamością w ogóle i może być wykorzystane do rozwiązania problemów z oszustwami wyborczymi, prywatnością, bezpieczeństwem danych i innymi.

  • Płatności - Blockchain jest badany jako rozwiązanie dla powolnych płatności transgranicznych i jest wdrażany przez banki w niektórych przypadkach. Jednak systemy płatności oparte na blockchainie muszą jeszcze zostać bardzo szeroko przyjęte wśród przedsiębiorstw i konsumentów.

  • Kredyt - Blockchain ma potencjał, aby w dużym stopniu przekształcić system oceny kredytowej. Może to być szczególnie pomocne dla osób w krajach rozwijających się, które mają ograniczony dostęp do systemów oceny kredytowej.

  • Ubezpieczenia - Branża ubezpieczeniowa mogłaby również zostać w dużym stopniu dotknięta przez technologię blockchain, która mogłaby zostać wykorzystana do poprawy wydajności i zwiększenia przejrzystości.