Odkryj, co przyczynia się do Twojego stresu

Zanim zaczniesz radzić sobie ze stresem, musisz wiedzieć, co jest jego przyczyną. Istnieją dwa rodzaje stresu: ostry i przewlekły. Stres ostry to normalna reakcja na trudne doświadczenie, które trwa przez ograniczony czas, np. start w zawodach sportowych. W tym przypadku mówimy o stresie przewlekłym. Stres przewlekły nie ustępuje łatwo i może powodować szereg problemów fizycznych i psychicznych, takich jak lęk, depresja, napięcie mięśni i problemy trawienne. Jakie czynniki w Twoim życiu przyczyniają się do powstawania stresu? Czy jesteś w toksycznym związku? Czy masz do czynienia z nierozwiązaną sytuacją rodzinną? Czy masz niezdrową relację z jedzeniem lub brakuje Ci zdrowego ujścia dla Twoich uczuć? Poświęć trochę czasu na przyjrzenie się swojemu wnętrzu i poznanie czynników wywołujących stres. Wiedza na temat przyczyn stresu pomoże Ci lepiej radzić sobie z nim i zmniejszyć ryzyko wystąpienia stresu chronicznego.

Jak VR może pomóc w procesie powrotu do zdrowia?

Terapia VR ma na celu zajęcie się psychologicznymi aspektami urazu poprzez zmniejszenie stresu, niepokoju i zmartwień, przy jednoczesnym zwiększeniu pewności siebie i motywacji. Terapia VR może być niezwykle korzystna dla każdego, kto zmaga się z urazem lub przewlekłym bólem. VR jest od wielu lat stosowana w leczeniu lęków i zaburzeń psychicznych.

Terapia w wirtualnej rzeczywistości pozwala na wybór własnego środowiska i dostosowanie doznań w zależności od tego, jak się w danej chwili czujemy. Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie ze stresem i niepokojem związanym z urazem jest znalezienie doświadczenia, które pozwoli Ci zapanować nad tymi emocjami.

W końcu to, jak się czujesz, ma duży wpływ na rozwój kontuzji. Pozytywny, pełen wiary i nadziei stan umysłu jest niezbędny do szybkiego powrotu do zdrowia. Terapia VR to świetny sposób na utrzymanie kursu i osiągnięcie wyznaczonych celów.

Wykorzystaj swoją odwagę i siłę

Być może borykasz się z dokuczliwą dolegliwością, która ciągle powraca, albo z kontuzją, która wydaje się nie mieć końca. Być może doznałeś kontuzji podczas treningu lub zawodów, a może zdarzyło Ci się to w pracy. Niezależnie od przyczyny kontuzji możesz czuć się sfrustrowany, przestraszony i osamotniony.

Kiedy jesteś zestresowany i niespokojny, Twój organizm może utknąć w stanie hiperaruzji, czyli reakcji "walcz lub uciekaj". Taka reakcja może prowadzić do kaskady szkodliwych objawów fizycznych i psychicznych, które mogą znacznie opóźnić czas powrotu do zdrowia. Reakcja "walcz lub uciekaj" to ewolucyjny mechanizm przetrwania, który przygotowuje nasz organizm do walki lub ucieczki z niebezpiecznej sytuacji, gdy jesteśmy narażeni na wysoki poziom stresu. W większości przypadków reakcja "walcz lub uciekaj" jest pomocna, ale czasami staje się szkodliwa.